Mrenka nádherná

Potrava

Mrenky sú všežravce, takže jedia aj zeleninovú, aj mäsitú potravu. Videla som, že slimáky sú ich obľúbenou potravou, ale zabezpečte aj dostatok iného jedla, založenom na zelenine, aby mali vyrovnanú potravu. Jedlo z rias, vyrobeného zo spirulie, môže byť dobrý zdroj vitamínov pre vašu rybu. Tiež majú rady mrazené krevetky a bravčové srdcia, ako aj rôzne vločkové jedlá. Tieto prehľadávače dna majú okolo úst fúziky, ktoré im pomáhajú pri hľadaní jedla. Používajú svoje predĺžené nosy na vyhrabávanie potopeného jedla zo štrku
.
Správanie

Mrenky majú hravú povahu a nezvyčajné správanie, ktoré z nich robí veľmi zaujímavé zvieratká. Rady sa hrajú na nasleduj vodcu a plávajú v malých formáciách. Mrenky nádherné taktiež rady plávajú hore a dole pri stene akvária a vyzerajú, ako keby preskakovali jeden druhého. Mám skupinku mladých mreniek, ktoré rady plávajú hore dole s Perovecom čiernobruchým. Niekedy ležia na dne a vyzerajú ako keby boli mŕtve, alebo choré. Ale neľakajte sa. Je to ich prirodzené správanie. Mrenky nádherné nie sú agresívne, ale treba si dávať pozor, lebo majú tŕne, ktoré používajú v sebaobrane v nebezpečných situáciách.
Choroby

Krupička vyzerá ako granule soli na plutvách, žiabrách a koži a môže potencionálne postihnúť aj ostatné ryby, nie iba mrenky. Nanešťastie kvôli charakteristike kože mreniek (takmer bez šupín), je táto ryba veľmi málo chránená voči parazitom spôsobujúcich krupičku. Je veľmi veľa spôsobov ako sa zbaviť tejto choroby, ale nie všetky sú bezpečné a vhodné na používanie v akváriu s mrenkami. Najbezpečnejší spôsob ako prirodzene liečiť túto chorobu je dať do akvária ponorný ohrievač. Skúste nájsť taký, ktorý je vyrobený s titánovými súčiastkami ak je vaše akvárium väčšie ako 280 litrov, lebo sú prakticky nezničiteľné a sú dostupné vo výkonoch až 800 wattov. Sklo alebo plastický ohrievač, ktoré sú dostupné iba ako 300 wattové, môžu byť tiež použité, ale myslite na to, že budete potrebovať viac ohrievačov pre veľké množstvá vody. Vo všeobecnosti ak zohrejete vodu na 31 °C, natoľko urýchlite životný cyklus parazita krupičky, že sa nestihnú rozmnožiť. Takúto teplotu by ste mali udržať aspoň 5 dní aby ste sa uistili, že všetky parazity už skončili svoj životný cyklus. Táto metóda je účinná, ak svoje ryby často a pozorne pozorujete a začnete hneď konať, ak sa objavia prvé známky infekcie.