Hlavostojka zebrovitá - Abramites hypselonotus

Správanie sa:
Druh nie je medzidruhovo agresívny, je plachý. Charakteristický postoj je šikmo hlavou dolu. Pri chove v malom počte a v malom akváriu sa prejavuje vnútrodruhová agresivita. Druh sa vyskytuje s stredných a spodných vrstvách vodného prostredia.

Chovné podmienky:
Monotypické alebo spoločenské akvárium o min. dĺžke 100 cm , lepšie 120 a viac cm, ktoré musí byť dobre prikryté sklom, pretože tieto species, ako je už uvedené sú pomerne plaché a pri vyrušení vyskakujú. Chov v stádach v počte 10 a viac kusov, kedy sa najlepšie prejaví ich správanie sa. V spoločenskom akváriu s obľubou obhryzávajú iným druhom plutvy, preto nie sú vhodné do spoločnosti pomalých a hlavne závojových druhov rýb. Vo veľkom akváriu, s dostatočným osadením rastlín si ostatné druhy rýb v podstate nevšímajú a chováme ich spoločne s pohyblivými druhmi rýb a s takými druhmi rýb, ktoré obývajú horné vrstvy vodného prostredia. Dno stredozrnnej zrnitosti – 3 – 5 mm. Na dne vytvárame dostatok úkrytov vo forme jaskyniek, rôzen veľkých kameňov, koreňov apod.

Osadenie rastlinami:
Na osadenie sú najvhodnejšie širokolisté, zakorenené rastliny systematicky zaradené do genus Anubias; Cryptocoryne, Vallisneria, Sagittaria, Echynodorus, Spathiphyllum atď. Pokiaľ chceme osadenie doplniť jemnolistými rastlinami, tak iba pri predpoklade dostatočne podávanej rastlinnej potrave. Z jemnolistých rastlín to môžu byť rastliny systematicky zaradené do genus Myriophyllum atď. Osadenie je vhodné doplniť plávajúcimi druhmi rastlín. Hustotu osadenia volíme tak, aby sme vytvorili dostatočný priestor na plávanie.

Osvetlenie:
Polotieň.

Potrava:
Ako je už vyššie uvedené v časti Výskyt, ktoré môžeme doplniť larvami komárov a pakomárov a z času na čas tiež priemyselne vyrábanou potravou a vhodnej veľkosti, ktorú viac alebo menej klesá ku dnu. Rastlinná potrava je tvorená z dostatočného množstva sparených listov šalátu alebo špenátu.

Morfologický popis:
Hlava je malá, ústa sú špicaté, terminálneho (koncového) postavenia. Na dorzálnej (chrbtovej) strane tela medzi pinna dorsalis (chrbtovou plutvou) a pinna caudalis (chvostovou plutvou) sa nachádza pinna adiposa (adipózna, tuková plutvička). Ventrálna (brušná) časť tela za pinnae ventrales (brušné, ventrálne plutvy) je kýlovitého tvaru. Pinna analis (análna, ritná plutva) je dlhá. Plutvový vzorec: A 24 – 34.

Sfarbenie:
Sfarbenie je pomerne variabilné vzhľadom na veľký areál výskytu. Základné sfarbenie tela je žltohnedé až sivohnedé. Po bokoch tela sa nachádza kresba nepravidelných, mierne šikmých priečnych pásov. Pinnae pares a pinnae impares (párne a nepárne plutvy) sú žlto sfarbené. Na báze pinna analis (análna, ritná plutva) sa nachádza širší pás čierno hnedej farby.