Bojovnica pestrá

Doména Eukaryoty                                                                  
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Vývojový stupeň Epitelovce Eumetazoa
Skupina Dvojstranovce Bilateralia
Vývojová vetva Druhoústovce Dueterostomia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata

Trieda (classis) Actinopterygii
Rad (ordo) Ostriežotvaré Perciformes
Podrad (subordo) Anabantoidei
Čeľaď (familia) Osphronemidae
Podčeľaď (subfamilia) Macropodinae
Rod (genus) Bojovnica Betta
Druh (species) Bojovnica pestrá Betta splendens                  

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je druh ryby z čeľade labyrintkovité a obľúbená akvárijná ryba. V prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie (v povodí rieky Mekong), ktoré sú veľmi často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu. Ich miestny názov, pochádzajúci z Tchaj-wanu, je pla-kad. Bojovnice obvykle dorastajú do veľkosti 6 až 8 cm a dožívajú sa zhruba 4 - 6 rokov, vo veľmi dobrých podmienkach aj 8 - 10 rokov. V ich domovine bola bojovnica po dlhý čas hlavným účastníkom obdoby známych kohútich zápasov.

Tieto ryby boli dlho a ešte stále sú šľachtené, preto sa akvarijná forma od divokej formy značne líši. Samci aj samice sa vyskytujú v mnohých farbách, ako je modrá, fialová, zelená, červená, biela a v ich rôznych kombináciách. Plutvy samečkov bývajú v prípade správneho chovu veľmi dlhé a rozličných tvarov. Najčastejšou farbou týchto rybičiek je tmavomodrá a červená, prípadne fialová. Najvzácnejšie sú žlté a oranžové varianty.

Rozmnožovanie

Hoci je vlastný chov bojovníc čo sa týka prípravy pomerne zložitý, odchov je vďaka silne vyvinutému rozmnožovaciemu pudu tohto druhu pomerne jedmnoduchý a zaujímavý. Samček pomocou sekrétu z tlamy postaví penové hniezdo z bublín, do ktorého ukladá oplodnené ikry. Samička je hneď po trení od hniezda odohnaná a musí sa z akvária vyloviť. Samček neustále hniezdo upravuje a opätovne do neho zabudováva popadané potomstvo. Po zhruba troch dňoch, keď plôdik vstrebá svoj žĺtkový vak a rozpláva sa, musí byť odlovený aj samček. Plôdik je veľmi drobný a odchovává sa prachovou potravou a planktónom. Rozmnožovací pud možno posilniť zvýšením teploty a znížením hladiny vody v akváriu.