Údržba akvária

Keď sme si zaobstarali akvárium, je treba sa oňho starať. Nie je to komplet, ktorý sa raz pripraví a potom existuje sám. Každé akvárium potrebuje od človeka určité vstupy - energiu, ktorú je nutné vynaložiť na zachovanie života v ňom. Niektoré zásahy sú nutné z hľadiska funkcie, niektoré sú viac-menej estetické. Medzi vybavenie by som zaradil: sieťky, hadice, hadičky, drôtenku, odkaľovací zvon, vedrá, nožnice.

Voda

Vodu je treba z času načas vymeniť. Akvárium totiž nedokáže zabezpečiť celý kolobeh látok, niektoré musia byť z neho odoberané, iné pridávané. Nie je tomu ako v prírode, kde je vo vodných tokoch, jazerách a moriach neustály prietok, ktorý prináša nové živiny, a spracované odnáša. Existujú síce aj prietokové komplexy, ale nie sú bežné. V takom prípade môžeme hovoriť o eliminácii pravidelných výmen vody. Dá sa to nazvať kontinuálnou výmenou vody. Vráťme sa však do bežného stavu. Ako často treba vymieňať a aké množstvo závisí od veľmi veľa faktorov. Bežná výmena by nemala presiahnuť 1/3 objemu nádrže. V inom prípade nastane pre akvárium šok. Ak presiahnete tento objem, niekedy sa hodí voda z inej nádrže. Príliš by som to však nedoporučoval, záleží na skúsenostiach. Napokon voda sa vymieňa predovšetkým za vodu čistú, resp. novú - nová voda znamená novú energiu, starú vodu môžeme čiastočne považovať za vyčerpanú. V prípade ak vám voda pení, voda je špinavá alebo organicky tak silne znečistená. Čistá voda nepení. Prejaviť sa to môže napr. až pri filtrácii.

Farba vody v akváriu by mala byť hnedožltá, až zelená, resp. ak je taká, s najväčšou pravdepodobnosťou je všetko v poriadku. Práve číra čistá voda je niekedy znakom vysokého obsahu škodlivých dusitanov.

Sklo

Sklo sa vplyvom osvetlenia a denného svetla zariasi. Je možné, že vám ho prísavníky, slimáky, alebo podobne zameraní špecialisti očisťujú, ale ak nie dostatočne je fajn občas tieto sklá očistiť. Použiteľné nástroje sú: magnetická škrabka, žiletka - nevýhodou je ľahké doškrabanie skla, mäkká drôtenka - ideálny nástroj, pri ktorom však ruka musí ísť do vody. Na odstránenie vodného kameňa je mäkká drôtenka vynikajúci nástroj. Ak chcete použiť chémiu, tak sa hodí kyselina fosforečná prípadne ocot. Silnejšie kyseliny sú príliš silné pre naše ruky. Rovnako krycie sklo je nutné udržiavať v čistote, prípadný usadený vodný kameň je treba odstraňovať, najmä kvôli osvetleniu.

Filter

Filtre vnútorný je potrebné čistiť. Ako často, závisí od množstva rozkladu v akváriu, vo filtračnej hmote, od kŕmenia. Každý akvarista sa musí naučiť odhadnúť správny čas, ale dá sa povedať, že priemerná doba by v normálnom spoločenskom akváriu, ktoré nie je prerybnené mohla činiť 1 týždeň. V prípade, že filter nasal do seba toľko častíc, že je doslova nasatý na trubku v ňom, je treba čo najrýchlejšie konať. Pri výkonnejších filtroch je lepšie vidieť nutnosť vyčistenia filtračnej vložky, resp. iných častí filtra, podľa toho, ako silno ešte vyteká z neho voda. Raz za čas je nutné vyčistiť aj lopatky čerpadla, celé zariadenie filtra premyť pod vodou, vykefovať, vyrajbať jednotlivé časti. Filtračný molitan vnútorného filtra sa zásadne neumýva pod tečúcou vodou vodovodnej siete, ale vo vode, ktorú predtým zlejem z nádrže. Denitrifikačné baktérie sa do filtra pridávajú. Pokiaľ umyjeme filtračnú náplň vodou z akvária, prípadne vodou neobsahujúcou nežiaduce plyny, zachováme filter funkčný. V inom prípade sa baktérie v ňom zdecimujú a budú sa opäť nejaký čas tvoriť. Pokiaľ máme novú vložku, trochu ju zašpiňte pomocou inej vložky z už zabehaného filtra, alebo aspoň ho vymáchajte vo vode z akvária.

Ak máte do filtra zapojenú hadičku, stane sa že časom stvrdne, následkom čoho zrejme sama, alebo pri menšom zachytení odpadne. Preto je vhodné ju občas skontrolovať, prípadne vymeniť, odstrihnúť.

V prípade vonkajšieho filtra stačí filtračný molitan čistiť veľmi individuálne. Rovnako aj filtračnú vatu a ostatné časti filtra. Vonkajší filter je výhodný z hľadiska údržby, po jeho zakúpení je nutné sa oň viac starať, ale nie sú ojedinelé prípady, kedy akvarista čistil molitan po roku.

Ohrievač

O ohrievač sa netreba osobitne starať, akurát by som ho raz začas očistil od rias, napr. mäkkou drôtenkou. V prípade, že vodu vymieňame, odkaľujeme, je vhodnejšie ohrievač odpojiť elektrickú sieť, najmä ak vymieňame väčšie množstvo. V takom prípade sa môže stať, že časť ohrievača (najmä so silnejším príkonom) je silne rozpálená a po doplnení obyčajne studenšej vody môže prasknúť.

Dno

Údržba dna, o ktorej by som chcel zmieniť v tejto časti, je odkaľovanie. To či je odkaľovanie nutné je individuálne. Záleží od množstva rýb, ich charakteru, filtrácie, vzduchovania a spotreby rastlín. Ak sa vám detrit - rozkladajúce sa exkrementy rýb a nespotrebovaného krmiva rozmáha, pristúpte k odkaľovaniu. Sú na to určené zvony, ktoré sú na zakončené širším hrdlom, ktoré vedie to užšej časti, na ktorú, alebo do ktorej sa vkladá hadica. Prípadne môžete odkaliť akvárium aj samotnou hadicou, ale obyčajne je to dosť nepraktické, pretože hrubšou hadicou vtiahnete aj štrk a piesok, a menšou hadicou zase operácia trvá neúmerne dlho. Samotný detrit je samozrejme do určitej miery žiaduci. Za predpokladu, že pestujeme rastliny. Pretože rastliny detrit spotrebúvajú a menia ho na rastlinnú hmotu - je to ich potrava. Avšak len množstvo, ktoré je úmerné produkcii rastlín, v inom prípade je nutné pristúpiť k odkaleniu - resp. ku zbaveniu sa detritu. Ak máme v nádrži čierne stmavnuté plocha dna - je už detrit v deficite kyslíka, a dávno sme ho mali odkaliť. Ak sme tak neurobili doteraz, máme na to práve príležitosť.

Ak chováme východoafrické cichlidy, pravdepodobne je na povrchu len piesok bez štrku. V takom prípade je odkaľovanie normálnym zvonom dosť nepraktické, zvlášť keď je na v nádrži aj veľa skál a inej dekorácie, ktorá stojí na piesku. Vtedy je vhodné použitie len hadice, s ktorou naberieme síce s kalom aj piesok, ale piesok neskôr premyjeme a vrátime do nádrže. Piesok premyjeme samozrejme vo vode z akvária, aby sme nezničili dekompozitorov hmoty v ňom. V prípade, že je kalu veľmi veľa, odstránime najprv aj dekoráciu a potom môžeme veľmi účinne odkaľovať hadicou po celom dne. V súvislosti s takýmto chovom cichlíd je dôležité mať dno prevzdušnené do takej miery ako sme schopný - aby popod kamene sa zbytočne kal nehromadil, aby voda popod ne prúdila čo najviac.

Ryby

V tejto súvislosti spomeniem len fakt, že občas v živote akvaristu dôjde k tomu, že sa mu nádrž prerybní a je nutné jedince preloviť, skŕmiť, jednoducho nejako riešiť vzniknutú situáciu. Obyčajne na to stačí sieťka.

Rastliny

Ak by som mohol v súvislosti s údržbou hovoriť o rastlinách, tak je nutné ich z času na čas preriediť (ak sa im darí), prípadne očistiť od rias (mechanicky, chémiu nedoporučujem), presadiť, inak zoradiť.

Anketa

Treba podľa udržiavat a starať sa o akvária?

ano (293)
91%

nie (28)
9%

Celkový počet hlasov: 321