Dekorácie v akváriu

Väčšinou, ľudia sa rozhodnú začať s akváriom, pretože si ním chcú skrášliť priestor. Ale akvárium je pravá a kvalitná dekorácia jedine vtedy, ak vyzerá dobre. Dnes existuje veľa štýlov ako si zariadiť domov a takisto aj veľa štýlov ako si zriadiť akvárium, resp. veľa typov biotopov. A keď sa zriaďuje akvárium, výsledok musí ladiť so štýlom v okolitom interiéri. Ale pred vzhľadom akvária by ste vždy mali myslieť na pohodlie rybiek. Ak chcete zladiť interiér s akváriom, najprv si vyberte druh akvária a až tak vyberte rastliny a rybky, ktoré sú najviac prispôsobené danému typu – biotopu. Napríklad ak máte interiér zladený v chladnejšom odtieni s množstvom kovových, alebo kamenných prvkov, vyberte si nejaké cichlidy, ktoré sa živia aj rastlinami. Takýmto rybám stačí ak majú akvárium plné kameňov, prípadne piesku. Ďalšie veci ako pH, alebo tvrdosť vody už na vzhľade akvária nič nezmení, ale čím viac budú podmienky vyhovovať rybkám, tým krajšie sfarbené budú.




Prvá vec pri dekorácii interiéru akváriom, je vybrať si samotné akvárium. Dnes môžete nájsť veľa variantov akvária: veľké, malé, štvorcové, kvádre s mnohouhľníkovou podstavou, okrúhle a dokonca aj napodobňujúce veci, ktoré používame každý deň. Ak chcete mať v akváriu iba rastliny, môžete si vybrať akýkoľvek tvar akvária. Ale ak chcete chovať aj rybky, musíte akvárium prispôsobiť požiadavkám rybky. Vo všeobecnosti, najnevhodnejšie akvárium pre rybku je okrúhle akvárium. Rybka tam začne plávať stále dookola pokiaľ sa nezblázni. Ďalší dôvod, prečo okrúhle akvárium je nevhodné je to, že okrúhle akvária vyrábajú v malých veľkostiach a filtrovať tam vodu je takmer nemožné. Dáte tam filter, filter začne filtrovať a z akvária budete mať práčku. Niektoré akvária predávajú rovno aj s podstavcom. Je to celkom výhodné, pretože ak chcete mať veľké akvárium, musíte počítať s tým, že liter vody váži kilogram, niečo váži aj substrát, kamene a podobné okrasy a aj samotné rybky. Preto musíte akvárium dať na podstavec, ktorý to udrží. Napríklad 200 l akvárium môže vážiť aj 250 kíl a to obyčajný stôl, alebo skrinka neunesie. Na veľké akvária sú vhodné podstavce s kovovou výstužou.

Keď je vybraná nádrž, ďalšia vec je substrát na dne. Substrát môže mať formu piesku, alebo štrku. Mali by ste ho zvoliť podľa druhu rybiek, ktoré žijú na dne. Ak si vyberiete štrk, môžete ho nájsť v normálnej farbe – biela, hnedá, čierna, alebo štrk v rôznych farbách, ako modrá, červená, zelená a veľa ďalších. Vďaka týmto farbám, môže akvárium vyzerať veselo, ale nebude vyzerať prirodzene. V obchodoch dokonca môžete nájsť štrk zo sklenených, alebo umelohmotných guliek, ktoré sú priehľadné a majú rôzne farby. Ak si zvolíte piesok, nemusí mať iba hnedú farbu. Veľmi zaujímavé sú kombinácie bieleho a čierneho piesku, ale taktiež si môžete vybrať modrý, žltý, červený, zelený, alebo mix týchto farieb.

Ak chcete mať živé akvárium a zároveň ho mať aj ako ozdobu, musíte uvažovať aj o akvarijnej technike ako o dekorácii. Zväčša síce nevyzerá dobre, ale je nevyhnutná pre zdravý chod akvária. Pod pojmom akvarijná technika myslím napríklad svetlo, filter, ohrievač. Tieto zariadenia sú základom, ktoré potrebujete pre chod akvária. Na trhu môžete nájsť zariadenia, ktoré vyzerajú prirodzene, alebo vytvárajú dojem, že sú skryté. Zároveň môžete nájsť zariadenia ako externý filter, ktoré nie sú v akváriu, ale aj tak robia svoju prácu dobre. Alebo môžete nájsť kryt na akvárium, v ktorom je skryté svetlo. Trochu náročnejší na čas je zakrytie techniky rastlinami. Síce musíte čakať dokiaľ rastliny narastú a často sa stáva, že práve tam, kde chcete mať rastliny, nerastú, ale rastliny sú dobré pre zdravie akvária. A ak máte akvárium, v ktorom nemáte rastliny, zariadenia môžete zakryť napríklad kameňmi, alebo inými dekoráciami. Pravdaže len tak, aby neznížili účinok zariadenia.

Najkreatívnejšia časť dekorácie akvária je sadenie rastlín a kladenie kameňov, dreva a iných vnútorných dekorácii. Majte na pamäti, že so všetkým, čo je v akváriu, musia rybky žiť a budú pri nich plávať. Preto, všetky veci musia byť dobre zaistené, aby náhodou nespadli, prípadne sa nepohybovali a hlavne nesmú byť vyrobené z nebezpečných látok, ktoré by mohli znehodnotiť akvárium. Napríklad, v plastoch môžu byť karcinogénne látky, o ktorých často počujeme v televízii. Tak ako nebezpečné sú pre deti, ktoré si strkajú hračky do úst, tak sú nebezpečné aj pre rybky. Niektorí majitelia rybiek pokladajú svoje rybky za hračky, ale nie sú. Sú to živé tvory, ktoré závisia na vás a s kúpou rybky si kupujete aj zodpovednosť za rybku. Preto, všetko čo je v akváriu, musí slúžiť rybke. Môže to dobre vyzerať, ale musí to byť bezpečné pre rybku(y). Dekorácia, ktorú vyžadujú takmer všetky rybky je úkryt. Miesto, kde sa môžu skryť pred ostatnými, alebo si len tak povegetiť bez toho, aby ho niekto otravoval, miesto, kde sa môže uložiť svoje vajíčka a brániť ich. Tieto úkryty môžu byť vyrobené z kameňov, môžu sa hotové kúpiť ako všelijaké jaskyne, alebo im stačí zarastená časť akvária.




Najčastejší spôsob ako dekorovať akvárium, je umiestniť dlhé rastliny, alebo väčšie kamene na zadnú stranu akvária, a kratšie a menšie do prednej časti.

Keď dekorujete akvárium rastlinami, treba dávať pozor, či rastlina bude mať vyhovujúce svetelné podmienky a výživu v substráte. Keď si kupujete akvarijné rastliny, mali by ste si ich vyberať podľa toho, ako sa množia a koľko času chcete stráviť nad ich ošetrovaním. Niektoré rastliny potrebujú pomoc pri rozmnožovaní, lebo potrebujú byť ukotvené, aby znova pekne rástli a aby vo vode plávali iba pekné listy a nie korene. Zároveň si ale treba dávať pozor na rýchlo sa množiace rastliny, lebo môžu zadusiť ostatné rastliny v akváriu. Ďalšia vec, na ktorú by ste mali brať ohľad pri kupovaní rastlín je to, aké rybky v akváriu máte. Niektoré rybky sa rady povaľujú na listoch v akváriu – im sa viac hodia veľkolisté rastliny, iné sa v rastlinách iba skrývajú – pre nich sú vhodné rastliny, ktoré vytvárajú hustý porast. Niektoré zase potrebujú rastliny na množenie. Kladú vajíčka na listy a keď listy nemajú, tak sa nemnožia. Taktiež môžete použiť aj umelé rastliny. Ako dekorácia sú dobré z toho dôvodu, že ich môžete dať kdekoľvek do akvária, nepremnožia sa, nezhnijú, nemenia farbu, ale pravé ich predháňajú v tom, že produkujú kyslík, rozkladajú exkrementy v substráte a čistia vodu a to žiadna umelá rastlina nedokáže. A hlavne, do umelých rastlín treba investovať viac peňazí.

Ak dávate do akvária kamene, treba si dávať pozor, či to nie sú minerály, ktoré môžu zničiť chemizmus vody. Oveľa lepšie sú kamene s kúskami minerálov, pretože tieto zvyčajne vypúšťajú látky v menšom množstve. V takom množstve, že rybky budete mať zdravšie. Ak máte rybky, ktoré žijú na dne, najlepšie pre ne je postaviť im jaskyňu z kameňov. Ale treba dávať veľký pozor, aby jaskyňa bola stabilná, pretože sa môže stať, že rybka buchne do jaskyne, jaskyňa spadne a môže ublížiť rybke. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k poškodeniu akvária.




Ďalšie veci, ktorými môžete dekorovať akvárium sú:

1. Drevo – drevá vhodné do akvária vyzerajú veľmi prirodzene a dobre pôsobia na kvalitu vody. Ryby, ktoré pochádzajú z riek alebo jazier v dažďových pralesoch, sa lepšie rozmnožujú vo vodách s takýmto drevom. Napríklad prísavníci jednoducho milujú drevo. Ale takéto drevo často zafarbuje vodu. Potom, niektorí ľudia nalievajú kadejaké chemikálie do vody, aby bola pekne čistá. Tým ničia vodu, najprv uhynú rastliny a potom začnú zomierať aj rybky. Takže, ak chcete mať čistú vodu, nedávajte do akvária drevá, ale zároveň nechovajte prísavníkov, lebo nebudú šťastní.




2. Mušle – mušle sú veľmi zaujímavé kvôli ich rôznym tvarom a farbám. Vyzerajú dobre ako dekorácia a sú výborné pre chemizmus vody. Vo všeobecnosti poznáme sladkovodné a slanovodné mušle. Spoločné majú to, že sa skladajú z vápnika a vypúšťajú ho do vody a zabraňujú tomu, aby voda bola príliš mäkká. A vápnik vo vode posilňuje kosti rýb. Slanovodné mušle majú viac minerálov ako sladkovodné, ale obe sú dobré pre akvária a ryby v nich (až na pár výnimiek).

Akvarijné ornamenty – toto sú veci, ktoré ľudia majú na akváriách najradšej. Väčšinou sú vyrábané z plastu, alebo z keramiky. Sú to napodobeniny jaskýň, hradov, pokladov, potápačov, sôch a veľa ďalších zábavných vecí. Napríklad, zábavná je tabuľka s nápisom zákaz rybárčenia. Niektoré ornamenty sú skryté vzduchovadlá, alebo nočné svetlá. Veľmi časté vzduchovadlá sú vo forme muší – perlorodiek, alebo truhlíc s pokladom. V obchodoch môžete nájsť kadejaké ornamenty, s ktorými sa stane vaše akvárium zábavnejšie, alebo ho ním ozvláštnite. Ornamenty nemusia byť vždy iba zábavné. Niektoré sú repliky z čias Egypta, Rýmu, Aztéčanov, Číny alebo Grécka, alebo to môže byť aj moderné umenie z dnešných čias. S týmito ornamentami si ľahko môžete vyrobiť napríklad potopené mesto.